тел: + 359 2 980 57 75; + 359 2 929 40 70;

Мивеки Б.К.

Туроператор

Лиценз PK-01-6353

Екскурзии и почивки
Почивки с автобуси
Почивки със самолет
Екскурзии и почивки в България
Хотели в чужбина
Хотели в страната

Автобуси
Под Наем




БОЖЕНЦИ - ЕТЪРА - СОКОЛСКИ М-Р

БОЖЕНЦИ - ЕТЪРА - СОКОЛСКИ МАНАСТИР

1 ден

Дестинация: Дестинация

Курорт: Етъра

Транспорт: Автобус

Дати: 25.07.2020 г., 23.08.2020 г., 22.09.2020 г., 11.10.2020 г., 21.06.2029 г.

Цена от: 40 лв.

 

Боженци, Етъра, Соколски м-р

 

Тръгване от площад Руски паметкик в 7:30 ч.
Посещение на Боженци. Според легендата основателка на Боженци била търновската болярка Божана. Тя избягала с деветимата си синове когато Търново пада под осванско владичество. Жителите на Боженци-Божанкалий през вековете се занимават с търговия. С конски кервани прекалват кожи, восък, вълна, мед, суджуци, пъстърми, коприна, бубено семе, метални, дървени изделия, платове и обувки из цяла Европа. През XIX в. Божанклий вече са замогнали от търговията и започват да се изнасят по по-големите градове. Изселвайки се обаче те не събарят и не продават къщите си. Така възрожденските боженски къщи остават и до днес такива, каквито са били през Възраждането.
Етнографски комплекс Етъра е създаден от габровеца Лазал Донков. Представлява умален вариант на възрожденско Габрово от средата на XVIII и началото на XIX в. Къщите в „Етъра“ са двукатни кокетни домове, това са били домовете на замогналите се балканджии. По занаятчийската чаршия са разположени16 от някогашните традиционни занаяти, като се спазват автентични производствени технологии. Само в „Етъра“ посетителя може да се потопи във Възраждането с всичките си сетива. В удивителната природа на Габровския балкан можете да видите старинни пещи за изпичане на хляб, механично точило, бояджийска работилница, водни съоръжения и др.
Соколският манастир води своето начало от Януари 1833 г. Негов основател е архимандрит Йосиф, по-късно наречен Соколски. Първоначално манстирът бил малък и предназначен за отшелници. Скоро след основаването му, замогналите се граждане на Габрово започнали да правят дарения и да помагад в строителните работи, така че манастира да се разрастне. Строителството на голямата каменна църква започнало през Март 1834 г., а освещаването й се състояло на 15 Август. Това е датата на храмовия празник. В края на 50-те години на ХIX в. Архимандрит Соколски направил малка църква на ръба на скарата. Нейното подземие било предназначено за костница, но тя останала недовършена. Нов иконостас бил изработен през 1862 г. По това време се извършило и изографисването на църквата. Храмовата икона „Успение Богородично“ е изработена то габровския живописец Христо Цокев. През 1959 г. Бил разрушен габровския девически манастир „Св. Благовещение“ и монахините с цялото им имущество били преместени в Соколския манастир. До днес манастира е девически.

Цената включва:
транспорт с туристически автобус / микробус
екскурзовод

Цената не включва:
входни такси на посещаваните обекти

Минимален брой туристи за осъществяване на екскурзията: 6 туриста
Срок за уведомяване при недостигнат минимален брой туристи: 2 дни преди началната дата
Забележка:
Агенцията НЕ носи отговорност при промяна на музейните такси и работното време на музеите. Посочените такси са съгласно информацията, поместена в сайтовете на посочените туристически обекти. Възможно е да настъпят промени. Туристическата агенция си запазва правото на промени в последователността на изпълнение на програмата по независещи от нея причини